Čarovné mesto Martin
| Jana Kurucová

Dňa 13.6. 2023 žiaci 2.A a 2.B triedy navštívili mesto Martin. Cieľ bol jasný – návštevou divadelného predstavenia obohatiť svoje estetické vnímanie a exkurziou v Univerzitnej nemocnici v Martine pripraviť sa na odbornú prax v nemocničných zariadeniach a uvedomiť si dôležitosť zdravotníckeho povolania. V Slovenskom komornom divadle sme videli predstavenie Bačova žena. Prvé pocity boli síce zmiešané a nepochopiteľné, lebo dielo bolo veľmi náročné na pochopenie a zvláštne, ale na druhej strane veľmi obohacujúce naše teenagerské životy. Občas musíme vidieť aj niečo také iné, aby sme možno pochopili, aký ten život naozaj je. Po skončení divadelného predstavenia naše ďalšie kroky pokračovali do Univerzitnej nemocnice na Kollárovej ulici. S veľkým úsmevom a radosťou nás privítala pani Vadkertiová, námestníčka ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá si pre nás na začiatok pripravila prezentáciu o histórii a súčasnosti Univerzitnej nemocnice v Martine, a dokonca nám prezentovala aj budúcnosť nemocnice, ako by mala vyzerať o 5 rokov. Bolo to krásne a zaujímavé. Potom sme sa rozdelili na päť skupín. Každá skupinka mala svoju takzvanú ,,zdravotnícku pani sprievodkyňu“, ktorá nás viedla po oddeleniach. Mali sme možnosť navštíviť 5 oddelení, a to neonatológiu, pediatriu, neurológiu, transplantačnú chirurgiu a OAIM. Na každom nemocničnom oddelení sme strávili približne 20 minút a dozvedeli sme sa mnoho informácií, za ktoré zo srdca ďakujeme celému personálu martinskej nemocnice. Na neonatológii sme videli bábätká, ktoré sa narodili v termíne, ale videli sme aj bábätká, ktoré sa narodili veľmi skoro. Boli to maličké telíčka popripájané na všelijakých prístrojoch. Ukázali nám, ako správne manipulovať s nedonosenými bábätkami, ukázali nám, ako sa im podáva strava, ako sa prikrývajú, aby mali vo svojom inkubátore teplo a pocit, že sú ešte v maternici mamičky. Toto oddelenie mňa osobne veľmi zaujalo. Pokračovali sme na detskej pediatrii, kde nám taktiež ukázali rôzne úkony, izby malých pacientov a mali sme možnosť vidieť chlapčeka, ktorý sa volal Peťko. Pri jeho narodení sa ho rodičia vzdali a ostal v nemocnici s nevyvinutým hrubým črevom. Celý personál na detskej pediatrii s ním oslávil prvé a nedávno aj druhé narodeniny, všetci ho tam zbožňujú a on ich tiež. Pacientov po cievnych mozgových príhodách alebo po iných neurologických zraneniach sme mohli vidieť na neurologickom oddelení. Pacienti, ktorí sú dlhší čas hospitalizovaní na tomto oddelení, sú veľmi vďační, keď ich príjemné sestričky alebo doktorky osprchujú v modernej a prerobenej kúpeľni, ktorú tam majú. Na transplantačnej chirurgii nám vysvetlili celý proces transplantácie, ako to funguje a dozvedeli sme sa, že jeden mŕtvy človek vie zachrániť ďalších až 7 životov. A nakoniec OAIM, oddelenie anestéziológie a internej medicíny, kde boli pacienti po dopravných nehodách či iných vážnych úrazoch. Každé oddelenie bolo zaujímavé a veľmi náučné, som presvedčená, že pre každého z nás táto exkurzia bola veľmi poučná.

Timka Heržáková