VYHODNOTENIE ŠKOLSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ZO SLOVENSKÉHO JAZYKA A LITERATÚRY
| Jana Kurucová

14. decembra 2023 sa konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Jej primárnym cieľom je prehlbovať a rozširovať komunikačné zručnosti žiakov, rozširovať ich záujem o sebavzdelávanie v materinskom jazyku i kreativitu. Tento rok sa do súťaže zaregistrovalo 14 žiakov z 1. – 3 ročníka a tento záujem je potešiteľný. Samotná súťaž pozostávala z 3 častí, najprv to bol online test, ktorý obsahoval rôzne úlohy zamerané na teoretické vedomosti z jazyka. Potom nasledovala transformácia textu a tvorba písomného prejavu. V tejto časti sa naplno prejavila kreativita účastníkov i ovládanie jazyka v písanej podobe. Poslednou časťou súťaže bol prednes vlastného rečníckeho prejavu na zadanú tému, v rámci ktorej súťažiaci preukázali schopnosť zrozumiteľne a originálnym spôsobom sformulovať svoje myšlienky a prezentovať ich pred publikom. Súčasťou hodnotenia bolo preto využívanie verbálnych i neverbálnych prostriedkov v komunikácii. Olympiáda je naozaj všestranne zameraná a účastníkov preverí nielen v ovládaní teórie, ale aj v praktických zručnostiach pri aplikácii teoretických poznatkov v konkrétnych zadaniach. Súťažiaci tak naplno prezentovali svoje zručnosti v ovládaní slovenského jazyka vo všetkých jeho formách, v ústnej i písomnej podobe. Hoci sily medzi súťažiacimi boli vyrovnané, predsa len celkové hodnotenie je nasledovné:

1. miesto: Leona Tancošová, 2. B
2. miesto: Sára Koščáková, 2. B
3. miesto: Klaudia Špaldová, 1. A a Michaela Hegedušová, 1. B.

Všetkým zúčastneným srdečne blahoželáme a tešíme sa na účasť aj v budúcom školskom roku.